Z kart historii sportu sztumskiego!!!

Zdjęcie powyżej wykonane 1 maja 1985 roku, gdzie na zdjęciu  prezes MLKS Victoria Sztum Stanisław Siwiec dziękuje Krzysztofowi Burczykowi za wybudowanie kortów tenisowych siłami klubu. To był naprawdę nie lada wyczyn.

Zdjęcie poniżej wykonane 19 kwietnia 2018 roku, w niebieskiej koszulce Jacek Pajda, kierownik komisji biegowej II Czwartków LA na stadionie miejskim w Sztumie.Co łączy te dwa zdjęcia???? A bardzo dużo!!! Miejsce, czyli stadion i obok leżące w kompleksie korty, ale w szczególności dwie znaczące postacie w historii sportu sztumskiego Krzysztof Burczyk i Jacek Pajda!!! 

Obu Panów przyjmowałem na pełny etat do pracy w MLKS Victoria Sztum we wrześniu 1982 roku. Krzysztofa Burczyka /15.09/ stanowisku kierownika obiektów sportowych a Jacka Pajdę /01.09./na stanowisko trenera lekkiej atletyki. Pod kierunkiem Krzysztofa Burczyka wybudowano m.in. korty tenisowe, remontowano muraw boiska piłkarskiego, rozbudowano zaplecze dla sekcji kajakowej itd. Był później trenerem w sekcji kajakowej a od 1986 do 2005 roku prezesem MLKS Victoria Sztum. Był inicjatorem wielu działań, imprez, m.in Mem. Jana Raabe. Pierwszy Memoriał po nagłej j śmieci Jama Raabe w dniu 13 marca 1986 odbył się już za sprawą Krzysztofa Burczyka w czerwcu 1986 roku, do 2005 roku. I jest organizowany dalej, tylko nie pamięta się/raczej nie chce pamiętać/ kto sprowadził do Sztumu Jana Raabe i kto zainicjował memoriał Jego Imieniem.

Jacek Pajda, jako trener LA bardzo pomógł w rozwoju sztumskiej lekkiej atletyki i był, uwaga inicjatorem modernizacji płyty piłkarskiej na stadionie w Sztumie w latach 1982-1984. Był wychowawcą kilku sztumskich medalistów mistrzostw Polski, m.in. Jarosława Zabojszcza, Wojciecha Szymkowiaka i Rafała Szembowskiego i innych czołowych lekkoatletów.

W roku 1984 do kompletu w klubie zatrudniłem jednego z najlepszych polskich trenerów kajakarstwa  – Jana Raabe. Przyszedł do Sztumu po zakończeniu kontraktu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Bydgoszczy.  To on dał podwaliny sztumskiemu kajakarstwu. To za Jego sprawą rozpoczęła się medalowa era  sztumskiego kajakarstwa.

Ryszard Mazerski

Więcej informacji z kart historii sportu sztumskiego  już po Sztumskich Biegach Solidarności na 100-lecie Niepodległości, bo teraz będziemy pisać tylko o tym wydarzeniu. Największej imprezie biegowej w Sztumie i na Powiślu od lat.