Z kart historii sportu sztumskiego! Kto pamięta biegi uliczne z lat 1970 – 80 w Sztumie!!!

Jest już miesiąc listopad. Zbliżają się bardzo liczne biegi z okazji odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Między innymi najstarszy  odbywający się bieg na Powiślu i Żuławach – XXIX Malborski Bieg Niepodległości, oczywiście tradycyjnie 11 listopada. Serdecznie zapraszam do Malborka na bieg   https://elektronicznezapisy.pl/  A kto jeszcze pamięta ogólnopolskie biegi uliczne w Sztumie w latach 70 i 80 u.b. wieku? Na zdjęciu w 1983 r. otrzymanym od Jurka Skarzyńskiego/ od lewej trójka z podium Jerzy Skarżyński, Antoni Niemczak i Marek Stępnicki!!!! Pierwszą imprezą biegową / w moim rozeznaniu/ organizowaną w Sztumie był Bieg Uliczny organizowany od października 1973 roku ze startem i metą przed Urzędem Powiatowym. Inicjatorką biegów była św.p.. Leokadia Ćwirko i ZSMP. W 1973 rozegrany pierwszy taki bieg, jako biegi sztafetowe dla szkół, klubów i instytucji, który powtórzony został w 1974 roku wspólnie z Urzędem Powiatowym, Wydziałem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Od 1975 roku to już Ogólnopolskie Biegi Uliczne organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekeacji w Sztumie a od 1980 przez MLKS Victorię Sztum do 1985. W sumie 13 edycji. Czy były to pierwsze biegi uliczne w Sztumie? Czekam na Państwa informacje. Ogólnopolskie biegi uliczne w Sztumie odbywały się z udziałem czołowych polskich biegaczy z całego kraju z biegiem głównym na dystansie ok. 6 km i biegami dla dzieci młodzieży. W biegach startowało  do pół tysiąca osób. Scan0205 publikujemy zdjęcie dotychczas nie pokazywane, archiwalne zdjęcie z Wiadomości Elbląskich z 1983 /słabej jakości było zamieszczone a jeszcze skanowane/ Kto na zdjęciu po prawej stronie z nr 15???

Przekazujemy kilka informacji za Wiadomościami Elbląskimi/żadne materiałów, komunikaty się nie zachowały/ prośba, może ktoś ma zdjęcia z tych biegów 608 038 472 lub informacje! Z góry dziękuje! Liczne zdjęcia na pewno posiada Jurek Skarżyński ze Szczecina, nie które publikujemy!!!

X Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sztumie – 1982 rok

Bieg mężczyzn – 6000 m

1 m Jańczuk Daniel – Śląsk Wrocław

2 m Skarżyński Jerzy – Budowlani Szczecin

3 m Śliwiński Bogdan -Olimpia Poznań

4 m Miszewicz Ryszard – Zawisza Bygdoszcz

5 m Ratkowski Wojciech – AZS Gdańsk

/wszyscy na zdjęciu poniżej otrzymanym od Jurka Skarżyńskiego./

XI Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sztumie 1983 rok

Bieg główny  6000 m 

1 m Niemczak Antoni – Śląsk Wrocław – 18.43,0

2 m Skarżyński Jerzy – Budowlani Szczecin – 18.45,2

3 m Stępnicki Marek – Olimpia Grudziądz – 18.52,7

10 m Komowski Zbigniew – Sztum

Juniorki seniorki – 3000 m

1 m Czerwińska Gabriela/seniorka/ – Olimpia Grudziądz – pucha Wiadomości Elbląskich

2 m Turkiewicz Renata/juniorka/ – Victoria Sztum

3 m Bożym Mariola/juniorka/ – Victoria Sztum

Jak podają Wiadomości Elbląskie jedyne zwycięstwo dla gospodarzy wywalczyła Emilia Mądra w biegu juniorek młodszych na dystansie 2000 m, trzecia była Joanna Świeczkowska.  W biegu dziewcząt na dystansie 1000 m z rocz. 1970 i młodsze, czwarta była Katarzyna Urbanowska. W biegu młodzików na 1500 m Jacek Sulewski był szósty.

Kilka wyników z  XII Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego w Sztumie z 1984 roku:

Bieg główny mężczyzn – 6000 m

1 m Śliwiński Bogdan – Olimpia Poznań

2 m Jankowski Henryk – AZS Poznań

3 m Bugaj Mirosław – Olimpia Poznań

Bieg seniorek 3000 m

1 m Czerwińska Gabriela – Olimpia Grudziądz – puchar Wiadomości Elbląskich

3 m Turkiewicz Renata – Victoria Sztum

Najciekawsza była rywalizacja w biegu juniorów młodszych , gdzie startował faworyt gospodarzy, trzy krotny mistrz Polski w tej kategorii Jarosław Folta. Przez dłuższy czas prowadziła Sławomir Kiełkowski z Victorii. W końcówce biegu liczyli się już tylko Jarosław Folta i Zbigniew Nadolski z Olimpii Grudziądz. Zwyciężył ładnym finiszem Jarosław Folta a trzeci był Tomasz Mielewczyk z wejherowskiego Gryfa – pisze redaktor Wiadomości Elbląskich.  Z zawodników Victorii na trzecich miejscach uplasowały się Arlena  Kowalczyk w kategorii dziewcząt z rocz. 1971 i młodsze oraz Hanna Makowska w biegu młodziczek. Organizatorem dwóch powyższych biegów był MLKS Victoria Sztum. Jako ciekawostkę podam, że  w biegu głównym mężczyzn dla pierwszej szóstki wypłacaliśmy nagrody finansowe/wysokości nie pamiętam/, jako jedni z pierwszych i nielicznych w kraju.

Ryszard Mazerski

Informacje prasowe z 1983 roku, m.in. Przeglądu Sportowego/to nie co teraz piłka, tylko piłka nożna..

Zdjęcie poniżej a 1982 roku!

Na zdjęciu od lewej Bogdan Sliwiński/Olimpia Poznań/; Daniel Jańczuk/Śląsk Wrocław/; Jerzy Skarżyński/Budowlani Szczecin/; Ryszard Misiewicz/Zawisza Bydgoszcz/ i Wojciech Ratkowski/AZS Gdańsk, obecnie profesor w AWF i S Gdańsk/