Wojewódzkie Biegi na Orientacje dla SP 2 Sztum!

W rozegranych Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Biegach na Orientacje w Kwidzynie zwycięstwo odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie. Od trzech lat nauczyciel tej szkoły Bartosz Mazerski z dużym powodzeniem propaguje i rozwija bardzo ciekawą dyscyplinę sportu, jakim są biegi na orientacje. Trenowali intensywnie na obozie w Sztutowie, czego efektem jest duży sukces w postaci pierwszego miejsca w województwie w kategorii szkół podstawowych. Wyniki Wyniki zespołowe

Gratulujemy!

Bieg na orientację (BnO, ang. foot orienteering) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Sprawdzanie obecności na danym punkcie kontrolnym odbywa się standardowo za pomocą karty startowej, ale coraz częściej informacja ta jest zapisywana na specjalnym chipie. Zawodnicy startują do biegu zazwyczaj w odstępie czasowym 1-3 minut, indywidualnie, według wcześniej ustalonej kolejności. W momencie startu otrzymują mapy, wykonane przeważnie w skali 1:15 000 lub 1:10 000, a w biegu sprinterskim przeważnie w skali 1:5000.