WARTO BYŁO!!

logoKomentarz do XV Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych chciałbym rozpocząć od krótkiej historii. W listopadzie 1999 roku  na plaży miejskiej  w Sztumie od 25 uczestników w biegu dookoła jeziora z Krzysztofem Burczykiem rozpocząłem organizacje  I Zimowego Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych o Puchar Burmistrza M i G Sztum. Był to mój autorski projekt wzorowany na biegach po plaży w Sopocie, na które z moimi podopiecznymi jeździłem przez kilka lat. Stwierdziłem, że  w Sztumie mamy odpowiednie warunki, a nawet lepsze  do popularyzacji biegania dla wszystkich chętnych oraz naboru do szkolenia i tak się zaczęło. Sędzia głównym pierwszych zawodów  i pierwszego biegu II Grand Prix Sztumu był Wiesław Murawski, niestety zbyt szybko odszedł od nas. Od II Grand Prix włączyli się aktywnie Państwo Maryla i Bogdan Owsiani. Grand Prix rozgrywane było również na sztumskim Zamku oraz przy Gimnazjum Sztum. Od trzech lat wróciliśmy ponownie na zmodernizowaną plaże miejską w Sztumie.

W historii Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych wszystkie biegi zostały rozegrane, żadne nie zostały odwołane, mimo okresu zimowego, pogoda sprzyjała. Raz tylko zmieniono trasę biegu, ze względu na zasypaną drogę na Zajezierzu. Nad odpowiednim przygotowaniem tras biegowych zawsze czuwało i czuwa  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie, wcześniej PGK i M.  Nagłośnie zabezpiecza Sztumskie Centrum Kultury. Biura zawodów było na plaży w LIDO, na Zamku, w Gimnazjum Sztum, obecnie w SP 2 Sztum. Nad  bezpieczeństwem uczestników i zabezpieczeniem parkingów bez zarzutu czuwa Straż Miejska. Obsługa medyczna to sprawa  firmy Lesława Olszewskiego. I to co bardzo ważne, wsparcie samorządów Miasta i Gminy Sztum, Powiatu Sztumskiego, samorządu wojewódzkiego oraz licznych sponsorów.

XV Zimowe Grand Prix Sztumu, to mały, rekordowy jubileusz. Rekordowe 422 biorących udział w biegach i marszu rekreacyjnym nordic walking, w tym 250 osób w biegu głównym mężczyzn i kobiet wokół Jeziora Zajezierskiego. W czterech edycjach imprezy 2013/14 wzięło udział ponad 600 uczestników.

Liczba uczestników w naszym Zimowym Grand Prix jest warta podkreślenia, obecnie biega bardzo dużo osób, ale jest wielokrotnie więcej imprez biegowych i to w okresie zimowym. Kiedyś były tylko na Pomorzu w okresie zimowym dwie imprezy biegowe w formie grand prix, w Sopocie i w Sztumie. Proszę zobaczyć do kalendarza imprez i komunikatów z zawodów,  ile jest obecnie biegów. Mamy nowe, liczne, cykliczne  imprezy z cyklu Bieg z Naturą, Parkruny itd. To bardzo cieszy. Imprezy muszą być  zorganizowane na wysokim poziomie, żeby przyciągnąć licznych amatorów biegania, których w Sztumie nie brakuje. Każde miasto, gmina stara się mieć własna imprezę, promującą swoją miejscowość, imprezy biegowe wyrastają , jak grzyby po deszczu. Zdaniem uczestników nasza impreza jest na wysokim poziomie organizacyjnym, nagrody, medale, posiłek, atmosfera itd..

W naszej imprezie startowało wielu czołowych biegaczy i biegaczy z całego kraju, medalistów mistrzostw Polski: Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski, Karol Rzeszewicz Marcin Urbanowski, obecnie Andrzej Rogiewicz i wielu innych, ale głównym naszym celem jest popularyzacja biegania i marszu nordic walking wśród mieszkańców Miasta i Gminy Sztum oraz Powiatu Sztumskiego, aktywność społeczeństwa i ruch dla zdrowia.

 We wszystkich dotychczasowych 15 edycjach zawsze startował Bartosz Mazerski, wygrywając trzynastokrotnie. Obecnie następuje zmiana warty. Pierwszy raz wygrywa drugi, młody sztumianin i co ważne podopieczny Jego podopieczny, kilkakrotny medalista mistrzostw Polski Juniorów i medalista młodzieżowych mistrzostw Polski Andrzej Rogiewicz.

Kolejna sprawa, to bardzo szybko rosną popularność biegania w Polsce. Społeczeństwo docenia wartość zdrowotna ruchu dla zdrowia, jakim marsz nordic walking, bieganie jogging.

W Sztumie mamy obecnie bardzo liczna grupę osób codziennie chodzących z kijkami oraz biegających wokół Jeziora Sztumskiego, po Zajezierzu i okolicznych lasach. Mamy do tego odpowiednie warunki, przyjeżdżają do nas również mieszkańcy Malborka. W rywalizacji sportowej XV edycji biegu głównego wzięło udział ponad 70 mieszkańców Sztumu i okolic, ponad 50 uczestniczyło  marszu nordic walking oraz  grupa dzieci z SP 2 Sztum. Mamy w Sztumie ponad 50 maratończyków. Bardzo cieszy udział zawodników pozostałych sztumskich klubów, kajakarzy z Sokolika Czernin, Victorii Sztum. To dobra forma treningu wytrzymałościowego o tej porze roku.

Wszystkie informacje i zdjęcia od 2006 roku na bieżąco naszej stronie, świetnie prowadzonej przez Sławomira Wiechowskiego oraz na fecebooku. W niedzielę 15 lutego b.r. naszą stronę odwiedziło 1065 osób!

Warto było poświęcić wiele czasu i wysiłku w organizacje tej imprezy, propagowaniu biegania, jako najprostszej formy ruchu.  Ale byli i tacy jak, co chciałbym jeszcze raz przypomnieć: w 2001 roku  wpłynął anonim „sztumskiej pseudo działaczki sportowej” , że Ja organizuje Grand Prix Sztumu dla mojego syna, w celu uzyskania nagrody z pieniędzy sztumskich podatników. Pozostawiam bez komentarza,  zachęcam w dalszym ciągu do biegania i marszu nordic walking.!!

Do zobaczenie na kolejnej, szesnastej edycji sztumskiego biegowego Grand Prix, już w listopadzie!

Pozdrawiam Ryszard Mazerski

Z kart historii biegu:

III bieg IX GPS (23 luty 2008)