Sukcesy sztumian w I Festiwalu Biegowym 3 maja w Sztumie!

Czas już najwyższy na krótkie podsumowanie największej imprezy sportowej w Sztumie z udziałem ponad 900 uczestników z całego kraju oraz delegacji miasta partnerskiego z Val de Reui z Francji, gości z Litwy i tysięcy widzów. Mijają trzy dni od zakończenia święta sportu, biegania czyli I Festiwalu Biegowego w Sztumie dniu 3 maja, organizowanego w tym roku tylko na Bulwarze Zamkowym i nowej ścieżce pieszo-rowerowej z metą przy plaży. Ton sportowy tym wszystkim wydarzeniom nadawali zawodnicy gospodarzy, Sztumu, Lekkoatletycznego Klubu Sportowego ZANTYR Sztum.

 

W XXVII Międzynarodowym Sztumskim Biegu Solidarności 3 Maja pod patronatem Leszka Tabora – Burmistrza Miasta i Gminy Sztum triumfowali Andrzej Rogiewicz, trzeci był gość z Francji Mokhtar Behnari a wśród kobiet i Sara Szymańska. Jest to pierwsze zwycięstwo  sztumskiej biegaczki w tej imprezie od 1997 roku z bardzo dobrym wynikiem, po bardzo ciekawej rywalizacji, z faworytką  Dorotą Pawłowską z Kurzętnika i i trzecią Małgorzatą Tuwalską/Zantyr/. Jak było wcześniej, do 1997 roku, już nie bardzo pamiętamy, a niestety brak oficjalnych wyników. Może ktoś pomoże? Ogromna szkoda, prawdopodobnie komunikaty zostały przekazane do Solidarności w Gdańsku. Na podium w swoich kategoriach wiekowych stawali Roma Cebula/III/, Karolina Beger/II/, Natalia Ruchlewicz /III m/, Mariola Olszewska/II/, Marcin Kopecki/I m/, Michał Wróbel/II/, Bartłomniej Sinicki/III/, Krzysztof Garbowski/II m-cichy bohater imprezy/, Rafał Chętnik/III/, Mieczysław Dobrenko/III m/. W biegu uczestniczył Leszek Tabor – Burmistrz Sztumu.

W I Maratonie Dolnego Powiśla pod Patronatem Wojciecha Cymerysa – Starosty Sztumskiego zwyciężył Bartosz Mazerski w rywalizacji z drugim zawodnikiem gospodarzy Krzysztofem Garbowskim. Bartosz od samego początku objął prowadzenie i z każdym okrążeniem powiększał przewagą, kończąc maraton z dobrym wynikiem 3.32 minut. Trzeci był Adam Serocki z Elbląga. O bardzo wysokie czwarte miejsce rywalizował Bogdan Cebula. Na własnych śmieciach”, przy własnej publiczności poniosła naszego doskonałego weterana młodzieńcza fantazja. Nie wytrzymał dwóch ostatnich okrążeń i uplasował się ostatecznie na miejscu dziewiątym, trzeci w swojej kategorii wiekowej. Na miejscu czwartym uplasował się natomiast Jarosław Folta, były podopieczny, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w latach osiemdziesiątych. W kategorii kobiet zwyciężyła zawodniczka LKS ZANTYR Sztum Elżbieta Tuwalska z czasem 3.23. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki z Elbląga Beta Nienadowska a na trzecim była, kolejna podopieczna Bożena Zielińska – Znarowska. podkreślić należy doskonałą postawę naszych sztumskich biegaczy – maratończyków. Mirosława Anaczkowskiego/biegał niedawno Maraton Gdańsk/ a mimo to był najlepszy w swojej kategorii wiekowej z czasem bliski rekordowi życiowemu 3.40. Na trzecim stopniu podium stawali niezwykle szczęśliwi Paweł Oliwiński i Sławomir Najda. Pierwszy raz w biegu uczestniczył mieszkaniec Waplewa Ryszard Żemetro. Ogromna szkoda, że żadna sztumianka nie zdecydował się na start w rodzinnym w swoim mieście!!!

W III Mistrzostwach Polski Pracowników Służby Więziennej zwyciężył Krzysztof Garbowski z Zakładu Karnego w Sztumie. W prowadzonej kategorii 'twardzieli’ – biegali maraton i bieg solidarności/suma czasów decydowała o miejscu/, najlepszym okazał się ponownie Krzysztof Garbowski, trzeci był sztumianin Tomasz Chabowski. Ogromne brawa i gratulacje. Pisałem sukcesach sztumskich zawodników, których było sporo. Ale moim cichym bohaterem był Krzysztof Garbowski – sześć razy stawał na podium. Drugi w maratonie open i kategorii sztumskich biegaczy, pierwszy w mistrzostwach SW i kat. wiekowej, drugi w kategorii wiekowej biegu Solidarności, najlepszy twardziel.

Dodajmy, że biegach dzieci i młodzieży wygrywali i byli na podium nasi: Igor Tyburski – pierwszy wśród chłopców klas V-VI, Kichner Kamil/III/, Lisowska Karolina/II/,  Majewska Oliwia/III/, Sudak Klaudiusz/II/, Olszynka Michał/III/, Kruszyńska Paulina/II/, Korda Oliwia/III/, Śmigowska Nadia/II/, Sałek Julia/III/. Kwiatkowski Nikodem.  Maszerowało również rekreacyjne 60 osób z kijkami Nordic Walking wokół Jeziora Sztumskiego.

W niezwykle udanej imprezie pod każdym względem udział wzięło ponad 900 uczestników, 70 w maratonie, prawie trzystu w biegu Solidarności, ponad 500 dzieci i młodzieży/ w tym ponad 200 przedszkolaków/, 60 uczestników marszu Nordic Walking, 40 pracowników SW, ekipa 8-osobowa z Val de Reuil w biegu i marszu, 3 Litwinów w maratonie, liczni mieszkańcy Miasta i Gminy Sztum oraz Powiatu Sztumskiego, tysiące kibiców. To najkrócej i I Festiwalu Biegowym, który przeszedł do historii a najważniejsze dopisała pogoda, dopisali goście, sponsorzy.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim!!!!

Ryszard Mazerski