Rozpoczymamy podsumowania sezonu!

Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR Sztum rozpoczyna publikacje odnośnie podsumowania sezonu w poszczególnych grupach za rok 1014. Jako pierwsze przedstawiamy podsumowanie sezonu Nordic Walking przygotowane przez Jana Kołpaka.

Nordic Walking  LKS Zantyr liczy 40 osób.
Głównym zadaniem sekcji jest rekreacja i ruch na świeżym powietrzu
Członkowie klubu oraz sympatycy chodzenia z kijami spotykają się w soboty i pokonują trasę od 5 do 10 km, najczęściej wokół jeziora.
W roku 2014 LKS Zantyr, wraz z sołectwami zorganizował 6 imprez pod hasłem „Poznajemy Ziemię Sztumską”. Maszerując, uczestnicy zwiedzali okolice Zajezierza, Sztumskiej Wsi, Koniecwałdu, Sztumskiego Pola i Białej Góry.
Marsz zawsze kończył się poczęstunkiem przy ognisku lub grillu.

Marsze odbywały się również z okazji finału WOŚP, obchodów Dni Ziemi Sztumskiej, Grand Prix Sztumu, Biegu 3 Maja oraz z Bankiem Spółdzielczym w Sztumie.

LKS Zantyr zorganizował również spływ kajakowy w Lipuszu oraz rajd rowerowy, w których licznie uczestniczyli członkowie sekcji Nordic Walking.

Większość członków Nordic Walking, zrzeszonych w Klubie, brało udział w rywalizacji sportowej; łącznie uczestniczyli w piętnastu zawodach.

W 2014 roku zawodnicy sekcji Klubu stawali 95 razy na podium, w tym 41 razy na najwyższym stopniu.
Najczęściej na podium stawali:
– Ewa Zembrzuska – 7 razy, zawsze na najwyższym,
– Krzysztofa Parafiniuk – 8 razy, w tym 6 razy na najwyższym,
– Aleksandra Pyzik-Kapszewicz -9 razy, w tym 5 razy na najwyższym,
– Kinga Langmesser – 6 razy, w tym 2 razy na najwyższym,
– Jan Kołpak – 11 razy, w tym 6 razy na najwyższym,
– Mirosław Podolski -8 razy, w tym 2 razy na najwyższym,                                                – Ryszard Kłopotowski – 7 razy, w tym 1 raz na najwyższym
– Andrzej Stępień -5 razy, w tym 2 razy na najwyższym.                                                   – najmłodszym naszym zawodnikiem, który stawał na podium był Piotr Kłopotowski

W Mistrzostwach Polski w Osielsku Ewa Zembrzuska zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej, trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych zajęli:
– Kinga Langmesser,
– Regina Lipińska,
– Mirosław Anaczkowski,
– Jan Kołpak,
– Andrzej Stępień.

Zawodnicy LKS Zantyr brali również udział w zawodach o:
– Puchar Polski,
– Puchar Pomorza,
– Puchar Bałtyku.
W generalnej klasyfikacji Pucharu Polski Ewa Zembrzuska zajęła 3. miejsce.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Pomorza:
– Kinga Langmesser zajęła 1. miejsce,
– Krzysztofa Parafiniuk zajęła 2. miejsce,
– Aleksandra Pyzik-Kapszewicz zajęła 2. miejsce,
– Mirosława Szpalerska zajęła 2. miejsce,
– Maria Mazerska zajęła 3. miejsce.

W końcowej klasyfikacji Pucharu Bałtyku:
-Jan Kołpak zajął 1. miejsce,                                                                                                                                                                                                                                                             – Mirosław Anaczkowski – 2 m
– Mirosław Podolski zajął 3. miejsce.

M. Anaczkowski, E. Zembrzuska, K. Parafiniuk, j. Kołpak czy K. Langmesser są w swoich kategoriach wiekowych pewniakami i regularnie stają na podium,lecz w łącznej klasyfikacji zajęli dalsze miejsca lub nie zostali sklasyfikowani, ponieważ nie brali udziału we wszystkich edycjach.

LKS Zantyr oraz zawodników stać było na sfinansowanie wyjazdów na zawody, organizowane w województwie pomorskim i sporadycznie w województwach ościennych.
Kolejne wyjazdy byłyby zbyt kosztowne oraz uciążliwe.

Osiągnięcia sportowe w latach poprzednich zawiesiły zawodnikom nordic walking wysoko poprzeczkę. Mimo, iż część zawodników i zawodniczek z różnych powodów przestało brać czynny udział w rywalizacji sportowej, obecna wartość sekcji Nordic Walking przy LKS Zantyr nie osłabła.

Nastąpiła zmiana pokoleniowa. Do zawodników, którzy tworzyli trzon sekcji, czyli Ewy Zembrzuskiej, Mirosława Anaczkowskiego, Jana Kołpaka i Mirosława Podolskiego dołączyło kilka nowych, młodych i zdolnych osób, wśród których należy wyróżnić:
– Krzysztofę Parafiniuk,
– Andżelikę Pyzik-Kapszewicz,
– Kingę Langmesser oraz
– Andrzeja Stępnia.

Zawodnicy LKS Zantyr Sztum w 2015 roku będą nadal widoczni i rozpoznawalni na trasie marszu, jak i przy dekoracji.
Sprawozdanie sporządził dn. 08.12.2014 r.
Jan Kołpak