Przełajowe Mistrzostwa Europy Hyères 2015: drużyna U23 na 6. miejscu

hyeres2015-exc_201505121526-200x200-t

Szóste miejsce drużyny młodzieżowców, do którego przyczyniły się 12. miejsce w rywalizacji indywidualnej Szymona Kulki, 16. lokata Mateusza Wyszomirskiego, 27 m. Andrzeja Rogiewicza i 28 m. Henryka Pawłowskiego to największe osiągnięcia biało-czerwonej reprezentacji na rozegranych dziś we francuskim Hyères przełajowych mistrzostwach Europy.

Andrzej Rogiewicz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych i jednocześnie eliminacjach do przełajowych mistrzostw Europy w Szprotawie był piaty, we Francji był z naszych reprezentantów trzeci.

Gratulujemy!!!

Informacje ze strony PZLA:

„Kulka, mistrz Europy juniorów z Budapesztu z 2012 roku, oraz Wyszomirski przez cały czas utrzymywali się na czołowych miejscach. Uzyskując na linii mety czasy 23:53 i 23:57 stracili do medalistów niewiele ponad 20 sekund. 27. miejsce zajął Andrzej Rogiewicz (24:15), lokatę dalej uplasował się Patryk Pawłowski (24:17), a 53. był Paweł Szostak (25:08). Złoty medal wywalczył Brytyjczyk Jonathan Davies, który pokonał Hiszpana Carlosa Mayo oraz czarnoskórego Niemca Amanala Petrosa. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Hiszpanii. Polacy wywalczyli ostatecznie szóstą lokatę.

Anna Wójcik wbiegła na metę biegu młodzieżowców (ok. 6 km.) jako 41. zawodniczka uzyskując czas 21:36. Louise Carton, wicemistrzyni Europy do lat 23 z Tallinna w biegu na 5000 metrów, zdobyła złoty medal i została pierwszą w historii belgijską mistrzynią Europy w biegu przełajowym młodzieżówek. Drugie miejsce wywalczyła utalentowana Holenderka Jip Vastenburg, która na metę dobiegła w tym samym czasie co zwyciężczyni. Tylko trzy sekundy za dwójką zawodniczek z Beneluksu metę przekroczyła multimedalistka mistrzostw Europy Serbka Amela Terzić. Najlepszy w klasyfikacji drużynowej były Brytyjki.

W biegu juniorek 56. lokatę zajęła Agnieszka Filipkowska. Polka dystans ok. 4 kilometrów pokonała w czasie 14:38. W tej kategorii wiekowej złoty medal zdobyła Niemka Konstanze Klosterhalfen, która na linii mety wyprzedziła Brytyjkę Harriet Knowles-Jones oraz swoją rodaczkę Alinę Reh. Obie Niemki przyczyniły się do wywalczenia przez reprezentację naszych zachodnich sąsiadów złota w klasyfikacji drużynowej. Złoto drużynowe dla Niemiec jest dopiero drugim takim sukcesem w historii tego kraju – poprzednio blisko 20 lat temu, w 1997 roku w portugalskim Oeiras, najlepsze w klasyfikacji drużynowej były niemieckie seniorki.

Walki z najlepszymi nie nawiązali nasi juniorzy. Najlepiej z piątki polskich biegaczy spisał się 25. na linii mety Mateusz Kaczmarek, który w biegu przełajowym na ok. 6 kilometrów uzyskał czas 18:34. Na dalszych miejscach finiszowali 42. Mateusz Kaczor (18:40), 63. Radosław Jankowski (19:01) i 68. Michał Roguski (19:13). Do mety nie dotarł Dominik Nowak. Mistrzostwo Europy juniorów w biegach przełajowych obronił Włoch Yemaneberhan Crippa. Zawodnik z Półwyspu Apenińskiego wyprzedził Francuza Fabiena Palcau oraz Hiszpana El Madhiego Lahoufi. Drużynowo złoty medal dla ekipy gospodarzy.

W biegu seniorek czas 28:03 pozwolił Matyldzie Kowal na zajęcie 53. miejsca. Mistrzynią Europy w biegach przełajowych została naturalizowana Holenderka Sifan Hassan, która o 8 sekund pokonała Brytyjkę Katy Avery oraz o 10 Norweżkę Karoline Bjerkeli Grøvdal. W klasyfikacji drużynowej, trzeci raz z rzędu, złoto zdobyły biegaczki z Wielkiej Brytanii.

51. lokatę w biegu seniorów wywalczył Tomasz Grycko, który dystans ok. 10 kilometrów pokonał w 31:40. Złoto i tytuł przełajowego mistrza Europy zdobył urodzony w Kenii Turek Ali Kaya. Ubiegłoroczny srebrny medalista czempionatu w crossie pokonał dziś trzeciego przed rokiem Alemayehu Bezabeha oraz Adela Mechaala. Złoty medal drużynowo zdobyli Hiszpanie.

W sumie Hyères medale zdobyli zawodnicy z 12 krajów. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła, tradycyjnie, Wielka Brytania (3-4-2).

Kolejne edycje mistrzostw Europy w biegach przełajowych odbędą się 11 grudnia 2016 w kurorcie Chia na Sardynii oraz 10 grudnia 2017 w ośrodku sportowym Šamorin w pobliżu Bratysławy.

Pełne wyniki: Hyères