Przełajowe bieganie w Krakowie!

W najbliższa sobotę w Krakowie odbędą się Przełajowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, w których wystartują zawodnicy Lekkoatletycznego Klubu Sportowego ZANTYR Sztum.Będą to również, jak zapowiadaliśmy eliminacje do Przełajowych Mistrzostw Europy w dniu 14 grudnia b.r. i Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 roku.

W Przełajowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski na dystansie 8 kilometrów wystartuje Andrzej Rogiewicz. Z jakimi szansami wystartuje zawodnik LKS ZANTYR Sztum ? Z bardo dużymi szansami na medal i udział w Mistrzostwach Europy w Bułgarii. / pomimo niezbyt udanego startu w Tilburgu – drobne kłopoty zdrowotne./ Kto wystartuje z czołowych polskich młodzieżowców? Zgłoszono 20 zawodników/na liście startowej nie ma najlepszego polskiego biegacza Szymona Kulki, tak jak w roku ubiegłym/. Są natomiast:

  • Grycko Tomasz – Bliza Władysławo – aktualny wicemistrz Polski na 5000 m, ubiegłoroczny przełajowy wicemistrz Polski
  • Kotłowski Bartosz – LKS Ostromecko – dwukrotny tegoroczny brązowy medalista na 1500 i 5000 m
  • Bielawiec Maciej – Podlasie Białystok – mistrz Polski w biegu na 3000 m z przeszkodami
  • Rogiewicz Andrzej – wicemistrz Polski na 3000 m z przeszkodami, ubiegłoroczny przełajowy brązowy medalista mistrzostw Polski

O czołowe miejsca zapewne walczyć będą jeszcze:

  • Nowicki Sebastian – Olimpia Poznań
  • Topolnicki Szymon – AZS Katowice
  • Jastrzębski Szymon – SKB Kraśnik
  • Pawłowski Henryk – Sparta Stalowa Wola

Przypomnijmy medalistów ubiegłorocznych przełajowych medalistów Młodzieżowych Mistrzostw Polski z Lubina:

1 m Skorupa Marek – Barnim Goleniów / rocz. 1991 – już nie startuje w tej kategorii/

2 m Grycko Tomasz – Bliza Władyslawowo – rocz. 1992

3 m Rogiewicz Andrzej – LKS ZANTYR Sztum – rocz. 1993

Jak będzie w tym roku????

Do biegu juniorów na dystansie 6 km zgłoszono 33 zawodników, w tym Michał Karwiński, zawodnik LKS ZANTYR Sztum. Będą to eliminacje do Mistrzostw Europy i przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Chinach. Michał Karwiński to szósty zawodnik tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów w biegu na 3000 m z przeszkodami. Poniżej podajemy jeszcze raz zasady kwalifikacji. Jakie są szanse Michała, trudno powiedzieć?

W biegu seniorów na dystansie 4 km wystartuje Bartosz Mazerski. Zawodnik LKS ZANTYR Sztum po dłuższej przerwie wraca do biegania i start traktuje treningowo, przygotowanie do kolejnych zawodów. Miejsce w pierwszej dziesiątce, wśród trzydziestu zgłoszonych, znacznie młodszych zawodników, byłoby dużym sukcesem.

Powodzenia!!!

Zasady kwalifikacji do głównych imprez w biegach przełajowych na przełomie 2014/2015
1) 21. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych ? Samokow /BUL/, 14.12.2014
Do Reprezentacji Polski na 21. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych zostaną powołani przez Zarząd PZLA zawodnicy i zawodniczki, którzy podczas rozegranych w Krakowie w dniu 29.11.2014 86. Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Przełajowych wykażą się dobrą dyspozycją startową i zajmą:
– 1 miejsce w biegu na dystansie 10 000m seniorów
– 1 miejsce w biegu na dystansie 8000m seniorek
– 1 miejsce w biegu na dystansie 6000m młodzieżówek
– 1 miejsce w biegu na dystansie 4000m juniorek
– 1, 2, 3 miejsce w biegu na dystansie 6000m juniorów
– 1, 2, 3 miejsce w biegu na dystansie 8000m młodzieżowców
Do drużyny juniorów i drużyny młodzieżowców zostaną powołani 4 i 5 zawodnik na podstawie wyników uzyskanych w sezonie 2014 po akceptacji zespołu szkoleniowego.
2) 41. IAAF Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych-Guiyang /CHN/, 28.03.2015
86. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych w Krakowie (29.11.2014) będą także kwalifikacją do 41. IAAF Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbędą się 28 marca 2015 w Guiyangu (Chińska Republika Ludowa). Do Mistrzostw Świata 2015 zakwalifikuje się najwyżej sklasyfikowany junior i juniorka z rocznika 1996 i młodsi. Na MŚ zakwalifikują się dodatkowo junior i juniorka na podstawie wyników uzyskanych w sezonie 2014 po akceptacji zespołu szkoleniowego. Warunkiem koniecznym do kwalifikacji jest podpisanie przez trenera i zawodnika zobowiązanie