Osiem wspaniałych dni!!!

DSC_0312Piszemy z pewnym opóźnieniem o ośmiu wspaniałych dniach w krótkiej, 10-letniej historii Lekkoatletycznego Klubu Sportowego ZANYR Sztum, które można było przeżyć oglądając wzmagania sztumskich zawodników podczas Przełajowych Mistrzostw Polski w Iławie, Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w LA w Toruniu i 10.PZU Półmaraton Warszawski. Jak inaczej można to określić, kiedy zawodnicy są w czołówce, stają na podium i pierwszy raz grają Mazurka Dąbrowskiego dla Sztumianina. To wszystko prezent na 10-lecie klubu. Jedynej słusznej decyzji o stworzeniu jedno sekcyjnego klubu pod nazwa ZANTYR. Nie było by klubu, sztumskiej lekkiej atletyki, sukcesów! Pani Marlena Nowosielska swoją wspaniałą relację z pierwszego dnia Halowych Mistrzostw Europy Weteranów z Torunia z brązowym medalem Bartosza Mazerskiego w biegu na 3000 m, kończy „Czego chcieć więcej? Złota!” I było! Tego się nikt nie spodziewał Pani Marleno. W piątym dniu mistrzostw dwukrotnie złoty medal i Mazurek Dąbrowskiego dla Bartosza Mazerskiego. Ogromna radość i łzy wzruszenia, nie tylko na twarzy Bartosza. Tak, to na pewno tworzy się bez wątpienia, nowa historia w działalności klubu, historii Sztumu!!!
Na przełajowych trasach Mistrzostw Polski w Iławie sztumscy zawodnicy byli w czołówce, szósty Michał Karwiński w biegu juniorów na 6 km i szósty Andrzej Rogiewicz, brązowy medal drużyny LKS ZANTYR – Rogiewicz, Sadowski/który cieszył się chyba najbardziej/, Mazerski.
Zwieńczeniem tych ośmiodniowych zmagań sztumskich zawodników był rekordowy 10.PZU Półmaraton Warszawski z udziałem szóstki biegaczy LKS ZANTYR Sztum. Wspaniała impreza, podczas której mogłem oglądać kilku moich byłych i obecnych podopiecznych: Magda Andzelak-Bielawska z Augustowa/r.ż./, Katarzyna Dziwosz/Warszawa/, Łukasz Godlewski/Malbork/ – wszyscy byli zawodnicy Jurand i Technik Malbork. A 19 sekund do rekordu życiowego zabrakło Magdalenie Bucewce na trasie półmaratonu..Na mecie była niepocieszona. Ale to sport…

Proszę pamiętać, że w odległym Drezdenku w biegu na 10km na podium stawali Rafał Chętnik i Bogdan Cebula, ale tego już nie było mi dane oglądać!!!
Dla takich chwil doznanych w ostatnich ośmiu dniach warto było poświęcić swój czas i nie tylko?.!!!
Przypomnimy: czterdzieści lat temu pierwszy obóz zawodników PLKS Sztum w Iławie w 1975 roku podczas Świąt Wielkanocnych z udziałem m.in. Gizeli Preising, Leszka Tabora, Andrzeja Belzyta, Grażyny Kulczyckiej, Ewy Chrząstowskiej, Haliny Bucewki, trenera Wiesława Murawskiego i innych.. minęło trzydzieści pięć lat od założenia MLKS Victoria, dwudziestopięciolecie Sztumskiego Biegu Solidarności z roczna przerwą w 2006 roku/ z pomysłu Jerzego Czai i Zbigniewa Jażdżewskiego/ i dziewiąty raz organizowanego przez LKS ZANTYR Sztum oraz najważniejsze, dziesięciolecie LKS ZANTYR Sztum z wieloma sukcesami i medalami., mam nadzieję, że będą kolejne.. Taka jest historia i o tym nie można zapomnieć i co najważniejsze, zmieniać!!!
Ryszard Mazerski