Kolejne wielkie wydarzenie sportowe w Sztumie!

Nie milkną jeszcze echa po I Festiwalu Biegowym w Sztumie 3 maja a już najwyższy czas na trochę więcej szczegółów na temat zapowiadanego otwarcia stadionu w Sztumie od strony sportowej. W otwarciu w dniu 12 maja o godz. 12.00 uczestniczyć będzie m.in. Tomasz Majewski – dwukrotny mistrz olimpijski, Henryk Olszewski – Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trener Majewskiego. Będą pierwsze zawody lekkoatletyczne na tym stadionie z m.in. konkursem skoku o tyczce, w którym wezmą udział zapewne przyszłe gwiazdy polskiej tyczki, podopieczne niezwykle zasłużonego trenera Szymczaka.

Kilka informacji o Tomaszu Majewskim z wikipedii.

Tomasz Majewski (ur. 30 sierpnia 1981 w Nasielsku) – polski lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą.

Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w 2004 odpadł w eliminacjach[5], a w 2008[6] i 2012 zdobył złoty medal[7]. Stawał na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy[8]. W 2005 został mistrzem uniwersjady[9]. Dziewięciokrotny (na stadionie i w hali) rekordzista Polski[10] i wielokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów[11]. Reprezentant kraju w pucharze Europy, halowym pucharze Europy drużynowych mistrzostwach Europy, zimowym pucharze w rzutach lekkoatletycznych oraz meczach międzypaństwowych[8].

W 2008 i 2012 wygrywał plebiscyt Złote Kolce organizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i magazyn Sport[8][12]. W plebiscycie European Athletics na najlepszego lekkoatletę Europy zajął siódme miejsce w roku 2008. Wybrany lekkoatletą lipca 2009 w Europie[13]. Dwukrotnie wybierany do dziesiątki najlepszych polskich sportowców w plebiscycie Przeglądu Sportowego[8]. Na koniec roku 2012 zajął szóste miejsce w plebiscycie na europejskiego lekkoatletę roku organizowanym przez European Athletics[14].

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[15]. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[16].

Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego[17]. Za swojego największego sportowego rywala uważa Amerykanina Christiana Cantwella[18].

Dla nie wtajemniczonych. Kto to jest Edward Szymczak!!

„Edward Szymczak (ur. 27 lutego 1948[1]) – polski trener lekkiej atletyki, specjalista w skoku o tyczce, pionier kobiecej „tyczki” w Polsce.

W młodości był zawodnikiem Lechii Gdańsk, z rekordem życiowym w skoku o tyczce 4,20 (13 października 1968), co było wynikiem z „szóstej” dziesiątki w 1968[2]. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku[3]. Jesienią 1978 został trenerem w Bałtyku Gdynia, a wśród jego zawodników byli m.in. Władysław Kozakiewicz i wychowankowie Ryszard Kolasa, Marian Kolasa, Adam Kolasa i Przemysław Gurin. W czasie pracy w gdyńskim klubie był jednym z pomysłodawców zawodów „Tyczka na molo”, organizowanych od 1984[4]. Równocześnie był trenerem polskiej kadry tyczkarskiej i w tym charakterze przygotowywał Mariana Kolasę i Mirosława Chmarę do Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988[5]. W związku z kłopotami finansowych klubu w 1994 wyjechał na kontrakt do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W 1995 po likwidacji sekcji lekkoatletycznej w Bałtyku rozpoczął pracę w nowo powstałym Klubie Lekkoatletycznym Gdynia[6]. Stworzył tam pierwszy w Polsce ośrodek skoku o tyczce kobiet, a jego najwybitniejszą zawodniczką była Monika Pyrek, którą doprowadził do brązowego medalu mistrzostw świata (2001) i rekordu Europy (4.61 – 21.06.2001). Prowadził tam także Annę Wielgus[7]. Po sezonie 2001 przestał być trenerem Moniki Pyrek[8]. W 2002 stworzył Centrum Szkolenia Olimpijskiego w Skoku o Tyczce przy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a wśród jego zawodników byli ponownie Anna Wielgus i Adam Kolasa, a także Róża Kasprzak. W ramach centrum Jacek Torliński prowadził swoją przyszłą żonę Annę Rogowską[9]. W 2004 namówił do uprawiania skoku o tyczce Karmen Bunikowską[10]. Po likwidacji centrum w dalszym ciągu jest trenerem AZS-AWF Gdańsk[11], gdzie prowadził m.in. K. Bunikowską i Olgę Frąckowiak.

17 lutego 2015 roku odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[12].

Jest ojcem Jakuba Szymczaka, medalisty mistrzostw Polski w skoku o tyczce i halowego mistrza Polski (2001). ” Dane z wikipedii.

Zapowiedź zawodów lekkoatletycznych na otwarcie stadionu w Sztumie!!!

Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR Sztum i SCK organizują pierwsze zawody lekkoatletyczne na otwarcie nowego stadionu w Sztumie. Jest to wznowienie po dłuższej przerwie zawodów lekkoatletycznych, organizowanych z dużym powodzeniem przez wiele  lat w Sztumie.

 1. Organizator: LKS ZANTYR Sztum i SCK Sztum
 2. Termin i miejsce – 12 maja b.r. od godz. 12.30-12.40, zaraz po uroczystości otwarcia
 3. Program

Szkoły podstawowe rocznik 2004 i mł.

Dziewczęta: 60 m, 600 m, w dal

Chłopcy: 60 m, 600 m, w dal

Pozostali rocz. 2003 i st.

Kobiety: 100 m, 400m, w dal, kula, skok o tyczce

Mężczyźni: 100 m, 400 m, 1000 m, kula, w dal

 1. Prawo startu maja dwóch konkurencjach bez żadnych przeciwskazań.
 2. Sposób przeprowadzenia: w biegach serie na czas, w konkurencjach technicznych wszyscy po 3 próby, bez finałów
 3. Nagrody: dla trzech najlepszych upominki rzeczowe i dyplomy
 4. Zgłoszenie bezwzględnie do dnia 10 maja sztum@zantyr.pl lub do Marcina Chańko, chaniek@op.pl tel. 697 355 5999 . Ilość startujących ograniczona.

Zapraszamy sędziów  LA po kursie  w Sztumie o przybycie na stadion do godziny 12.00. Potwierdzenie do Marcina Chańko tel. 697 355 599 do 8 maja b.r. Będzie m.in. wręczenie zaświadczeń, plakietek itd.

Zapraszamy!!!

Informujemy, że istnieje już możliwość skorzystania z zapowiedzi na http://scksztum.pl/index.php/stadion . Przy okazji regulamin.

 1. Administratorem stadionu jest Sztumskie Centrum Kultury, ul. Reja 13, 82-400 Sztum
 2. Stadion służy do przeprowadzania zawodów lekkoatletycznych, rozgrywek piłkarskich i doraźnych imprez o innym charakterze,
 3. Stadion nie jest powszechnie dostępny. Stadion jest dostępny wyłącznie za zgodą administratora lub organizatora imprezy w okresie jej trwania.
 4. Wynająć obiekt i korzystać ze stadionu mogą grupy zorganizowane i osoby indywidualne, które uzyskały zgodę administratora, zapoznały się z regulaminem oraz pod warunkiem, że małoletni pozostają pod opieką dorosłych.
 5. Kluby sportowe oraz grupy zorganizowane (w tym młodzież szkolna) mogą prowadzić zajęcia pod kierunkiem trenera, instruktora lub nauczyciela, który ponosi odpowiedzialność za grupę.
 6. Administrator nie odpowiada za bezpieczeństwo osób korzystających ze stadionu.
 7. Za rzeczy pozostawione w szatni administrator nie ponosi odpowiedzialności.
 8. Korzystający ze stadionu ponoszą odpowiedzialność materialną za zniszczenie i dewastację obiektu (sprzęt sportowy, szatnię ,trybuny dla kibiców i inne wykorzystywane pomieszczenia), jednocześnie są zobowiązani do zgłoszenia szkód administratorowi.
 9. Zabrania się:
  • wnoszenia na stadion miejski broni wszelkiego rodzaju oraz innych przedmiotów, które mogą być użyte jako broń lub pociski; pojemników do rozpylania gazów, substancji żrących lub farbujących; butelek, kubków, puszek wykonanych z kruchego, pękającego materiału; fajerwerków, materiałów pirotechnicznych, napojów alkoholowych;
  • wchodzenia lub przechodzenia przez balustrady i zabezpieczenia;
  • wchodzenia na teren stadionu osobom nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków i środków odurzających;
  • korzystania z obiektu przez osoby (grupy), które nie uzyskały zgody administratora;
  • wchodzenia na teren stadionu poza godzinami otwarcia;
  • wprowadzania na stadion miejski zwierząt
  • wchodzenia na obszary, które nie są dopuszczone dla widzów i publiczności (szatnie, po¬mieszczenia dla uczestników zawodów);
  • rzucania wszelkimi przedmiotami;
  • sprzedawania towarów, rozdawania ulotek, druków bez zezwolenia administratora;
  • palenia tytoniu na całym obiekcie sportowym;
  • wjazdu i poruszania się pojazdami na terenie stadionu.
 10. Korzystający ze stadionu miejskiego zobowiązani są do:
  • używania strojów sportowych oraz czystego obuwia sportowego przeznaczonego wyłącznie do używania na tartanie (z podeszwą nie powodującą zabarwień lub rys).
  • przestrzegania przepisów bhp, ppoż., ewakuacyjnych i porządkowych;
  • zachowywania się tak, aby nie uszkodzić urządzeń i wyposażenia stadionu oraz nie zagrażać bezpieczeństwu innym uczestnikom zajęć.
  • podporządkowania się poleceniom administratora lub służb porządkowych,
 11. Widzowie zobowiązani są stosować się do zarządzeń administratora, organizatorów imprezy, policji, straży pożarnej, służb porządkowych i spikera zawodów.
 12. Osoby zakłócające porządek na stadionie miejskim będą zmuszone do opuszczenia obiektu.
 13. Godziny otwarcia ustala administrator.

Dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury