Historyczne medale Borowskiej i Szyszki

Wracamy jeszcze raz do historycznego medalu Agnieszki Borowskiej zdobytego podczas niedawnych Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce w Spale. Historycznego, bo pierwszego złotego medalu zdobytego w historii sztumskiej lekkiej atletyki w kategorii zarówno seniorek, jak i seniorów w barwach sztumskiego klubu. To pierwszy złoty medal w kategorii seniorów dla trenera, klubu Zantyr, Miasta i Gminy Sztum oraz Powiatu Sztumskiego./o czym napisano na stronie PZLA./  A medali było już sporo/o czym poniżej./. Podopieczna trenera Adama Szpalerskiego zdobywając mistrzostwo Polski w pięcioboju, jak pisaliśmy zdobyła swój dwunasty medal mistrzostw Polski a piąty złoty w swojej karierze. Przygodę  ze sportem Agnieszka Borowska, zawodniczka Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Zantyr Sztum rozpoczęła w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie w biegach i czwórboju. Zdobywała wspólnie z koleżankami medale w Wojewódzkich Sztafetowych Biegach Przełajowych pod kierunkiem nauczycielki w-f Pani Jadwigi Gabańskiej-Kwella, która odkryła Jej talent. Agnieszka Borowska zdobywając pierwszy złoty medal w kategorii seniorów potwierdziła swój wielki talent, ale to również ogromna zasługa trenera Adama Szpalerskiego, Jego wielkiego zaangażowania w dążeniu do celu oraz poświęcenia swojego czasu, bardzo często kosztem Rodziny. Liczymy na kolejne medale, może na pierwszy medal mistrzostw Europy!!  Podziękowania za wsparcie i pomoc finansową za stypendia sportowe dla Miasta i Gminy Sztum, Powiatu Sztumskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz sponsorów firmy ELITA Sztum oraz Producenta Rowerów FOLTA Jarosława Folty z Malborka i Ryszarda Lubińskiego ze Sztumu, bez nich nie byłoby sukcesów.

W historii sztumskiej lekkoatletyki medali trochę było, naliczyłem aż 46 medal, zdobyte przez zawodników GKS Olimpii Sztum, Victorii Sztum oraz LKS Zantyr Sztum. Liderką jest Agnieszka Borowska z 12 medalami, dalej po 7 medali zdobyli Jarosław Folta oraz Andrzej Rogiewicz. Według mojej statystyki czternastu zawodników zdobywało te medale:

Agnieszka Borowska       12 medali, w tym 5 złotych/przedstawialiśmy poniżej wszystkie/

Jarosław Folta                  7 medali, w tym 5 złotych,i 2 srebrne/ junior mł i junior./

Andrzej Rogiewicz           7 medali, w tym 1 złoty/szeroko informowaliśmy o wynikach/

Jarosław Zabojszcz         4 medale/wieloboje i w dal, jako junior młodszy i junior/

Łukasz Hebel                   3 medale srebrne w kategorii juniora mł. /hala, przełaj i 1500 m/

Marcin Urbanowski          3 medale/ 2 w kategorii juniora i 1 młodzieżowca

Magdalena Langowska    2 medale brązowe w kategorii młodziczki i juniorki młodszej

Bonifacy Półtorak             2 złote medale mistrzostw Polski młodzików w kuli i dysku

Sebastian Szembowski    medal brązowy w pchnięciu kulą w hali

Karol Rzeszewicz             srebrny medal w przełajowych mistrzostwach seniorów

Przełajowa drużyna         srebrny w składzie: K. Rzeszewicz, M. Urbanowski, B. Mazerski

Michał Kopecki                srebrny w biegach górskich

Janusz Mikołajczyk         srebrny medal w skoku w dal juniorów mlodszych

Wojciech Szymkowiak   brązowy medal w hali

Pierwsze medale dla Sztumu zdobyli podopieczni trenera Bogdana Dudulewicza w latach sześćdziesiątych-Bonifacy Półtorak oraz Janusz Mikołajczyk. Następne medale były w latach 80-dziesiatych podopiecznego Ryszarda Mazerskiego, Jarosława Folty-złoty w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w hali AWF w biegu na 1000 m w styczniu 1984 roku. Drugi złoty medal zdobył Jarosław Folta w tym samym roku w Osztynie koło Częstochowy z dużą przewagą nad rywalami w biegach przełajowych a trzeci/mimo wywrotki na ostatniej przeszkodzie/ w biegu na 1500 m z przeszkodami w Poznaniu, również w 1984 roku.

Przestawieni zawodnicy medale mistrzostw Polski zdobywali pod kierunkiem następujących trenerów: pierwszy trener LA w Sztumie Bogdan Dudulewicz, Ryszard Mazerski, Jacek Pajda, Krzysztof Szałach, Adam Szpalerski i Bartosz Mazerski.

Przedstawiłem według mojej wiedzy i materiałów medale zdobyte w historii sztumskiej lekkiej atletyki, od 1971 roku przebywam na Ziemi Sztumskiej i  cały czas jestem związany z „królową sportu”. Zachęcam do współpracy w zakresie udokumentowania sztumskich sukcesów. Jeżeli pominąłem medalistów i ich osiągnięcia lub nie mam wiedzy, uprzejmie proszę o informacje:  kontakt  608 038 472 , 55 277 2887 lub e:mail ryszardm@poczta.onet.pl

Pamiętać należy o sztumskich zawodnikach, zdobywajacych medale mistrzostw Polski w barwach innych klubów, w szczgólności o Franciszku Szyszce. Prawie 60 lat  temu Sztumianin zdobywał medale mistrzostw Polski w barwach AZS i Lechii Gdańsk w chodzie sportowym. Na dystansie 20 km pierwszy medal i od razu złoty zdobył w 1956 roku w Zabrzu, następny medal, też złoty na tym dystansie zdobył 1958 roku w Bydgoszczy. W sumie na dystansie 20 km Franciszek Szyszka, mieszkaniec Sztumu zdobył 6 medali, w tym pięć złotych i jeden srebrny. Ostatni medal w chodzie na dystansie 20 km zdobył sztumianin w barwach Lechii 1962 roku w Warszawie. Jest trzecim zawodnikiem w historii polskiej lekkiej atletyki pod względem ilości zdobytych medali na tym dystansie.

Ryszard Mazerski