Godnie uczczono Jubileuszowy Bieg 3 Maja w Sztumie!

 

Godnie uczczono Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja dla upamiętnienia 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były to również I Mistrzostwa Polski Pracowników Służby Więziennej w biegu na 10 km oraz I Mistrzostwa Miasta i Gminy Sztum w biegu na 10 km. Dopisała pogoda, poziom sportowy, frekwencja i kibice i jak zawsze organizacja. Przeczytaj relacje z biegu Agnieszki Jeromin  http://www.grupamalbork.pl/IMG_7346 Były podziękowania dla inicjatorów i głównych organizatorów biegów: Jerzego Czai, Zbigniewa Jażdżewskiego, Lecha Wnukowskiego, Edwarda Studzińskiego, Włodzimierza Grekulaka.
Na starcie wszystkich biegów i marszu Nordic Walking stanęło 830 uczestników. Wystartowało 257 zawodniczek i zawodników w biegu głównym/ukończyło 251/, 515 dzieci i młodzieży/ w tym 194 przedszkolaków z rodzicami i dziadkami/ oraz 58 uczestników rekreacyjnego marszu Nordic Walking/ z gośćmi Val de Reuil./ Mimo, że nie było to rekordowe zawody/trudno o rekord, ponieważ w tym dniu jest wiele imprez biegowych/, ale były bardzo udane i doskonale zorganizowane z wieloma atrakcjami. Zwyciężył zawodnik kenijski, który był również pierwszy dzień wcześniej w Półmaratonie w Sopocie Hilary Kimayo z bardzo dobrym czasem 29.48, drugi był Pawel Olinyk/30.30/ z Ukrainy a trzeci Mohtar Behnari /32.13/ z miasta partnerskiego Val de Reuil z Francji. Na czwartym i piątym miejscu byli zawodnicy gospodarzy LKZS ZANTYR Sztum Bartosz Mazerski i Robert Sadowski/32,57/, którzy wbiegli na metę razem, trzymając się za ręce. W śród kobiet zwyciężyła również zawodniczka kenijska  Gajdys Biwot /35.17/, druga była z niewielką strata czasową, medalistka mistrzostw Polski Aleksandra Lisowska z AZS UWM Olsztyn/35.38/ a trzecia reprezentantka Ukrainy Svitlana Olinyk/37,19/. Na czwartym, piątym i siódmym miejscu finiszowały zawodniczki gospodarzy LKS ZANTYR Sztum: Małgorzata Tuwalska/39.10/, Elżbieta Tuwalska i Magda Bucewka. W Mistrzostwach Polski Pracowników Służby Więziennej w biegu na 10 km wystartowało 45 biegaczy. Zwyciężył Grzegorz Kozłowski, reprezentujący Areszt Śledczy Warszawa z dobrym czasem 34.43 i był siódmy w biegu open. Miło nam poinformować , że drugi na mecie był pracownik ZK w Sztumie, zawodnik LKS ZANTYR Sztum mieszkaniec Sztumu Krzysztof Garbowski. Również na drugim miejscu wśród kobiet bieg ukończyła była zawodniczka LKS ZANTYR Sztum, pracownik ZK w Sztumie Karolina Beger/47.06./. Zwyciężyła zawodniczka z Olsztyna Anna Mounier/44.48/. Rekordową obsadę miały I Mistrzostwa Miasta i Gminy Sztum w biegu na 10 km. Na mój apel, policzmy ilu jest nas biegających w Sztumie wystartowało aż 87 mieszkańców Miasta i Gminy Sztum/  nie wszyscy mogli wziąć udział/zabrakło m.in. Andrzeja Rogiewicza czy Rafała Chętnika, a widzę, że biegają jeszcze inni, nie tylko dla zdrowia/widziałem osobiście na zawodach poza Sztumem./ Zwyciężył Bartosz Mazerski, drugi był Krzysztof Garbowski a trzeci Jan Giembicki. W kategorii kobiet wygrała Magda Bucewka/43.10./, druga była Magda Urbanowska/45.54./ a trzecia Karolina Beger. W Sztumie ponad setka ludzi biega systematycznie, to imponujące.

BYŁY LICZNE ATRAKCJE W DNIU IMPREZY:

– w biegu głównym dopingowało 8 grup uczniów Gimnazjum Sztum, Czernin i SP 2 Sztum

– były wykonywane zdjęcia do albumu „PASJI BIEGANIA”  przez  „Wasyla” Grabowskiego

– była bezpłatna kawa od IDEE KAFFEE

– były najlepsze pierogi w Polsce, barszcz z Koła Gospodyń z Czernina i szybko sprzedane

– było  stanowisko Powiślańskiej Organizacji Turystycznej w Sztumie z produktami Wielkiej Konfanterii, Zacnego Jadła i Napitku z Parpar i miodami Państwa Toporkiewiczów z Dzierzgonia

– były masaże wykonywane przez słuchaczy Zespół Szkół Ponadlicealnych Sztum

-był bufet i pyszne gofry Iwony i Krzysztofa Burczyk

– były zjeżdżalnie dla dzieci i inne atrakcje

– przygrywał zespół muzyczny RMS

– kontynuowano  akcję charytatywną  POLA NADZIEI  przez Dar Serca w Sztumie

-było losowanie wartościowych nagród, m.in. tablety, aparaty fotograficzne itd?.

– była pogoda i świetna atmosfera

 Każdy uczestnik otrzymał:

– uczestnik biegu głównego w ramach wpisowego otrzymał: w biurze pakiet startowy z koszulką, napojem energetycznym i numerem startowym a na mecie: medal, kartki na piwo lub inny napój, sztumski posiłek” /drożdżówka, chleb ze smalcem, grochówka, napój/; dzieci na mecie otrzymali: medal, słodycze, napój oraz kartkę na sztumski posiłek.

SPONSORZY i PARTNERZY XXV JBILEUSZOWEGO MIEDZYNARODOWEGO SZTUMSKIEGO SOLIDARNOŚCI 3 Maja

1.MIASTO I GMINA SZTUM

2.RADA MIASTA I GMINY SZTUM

3.POWIAT SZTUMSKI

4.POMORSKI URZĄD MARSZAŁKOWSKI

5.POMORSKIE ZRZESZENIE LZS

6.SŁUŻBA WIĘZIENNA I ZAKŁAD KARNY SZTUM

7.OPTYLUX zaprasza do salonu w Sztumie ul. Morawskiego 16

8.TRANSPORT OSÓB – JACEK LUBIŃSKI SZTUM

9.BANK SPÓŁDZIELCZY SZTUM

10.FOBOS INVEST Sp.zo.o Sztum

11.EBENISTA RYJEWO ? Jan Stopa -DOMY DREWNIANE

12.” ELITA” SZTUM

13.SONAC UŚNICE

14.PW i K SZTUM

15.JÓZEJ SARNOWSKI – ZAJAZD JONATAN CZERNIN

15.JERZY ŚNIEG-SPÓŁDZIENIA  RENAWA KWIDZYN

16.KAMAD SZTUM

17.OSK ZABOR SZTUM  OLGIERD ZABORONEK

18.IDEE KAFFEE ZDROWA ENERGIA

19.”ESCO” SKLEP METALOWY – ANDRZEJ POWŁOKA SZTUM

20.CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH W SZTUMIE

21.KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH CZERNIN

22.WIELKA KONFANTERIA ZACNEGO JADŁA I NAPITKU PARPARY

23.”SAMORZĄDNE POWIŚLE” SZTUM

24.PPHU U ELŻBIETY SZTUM

25.LECZNICA DLA ZWIERZĄT BARLEWICZKI

26.FANTAZJA SZTUM

27.KWIACIARNIA RÓŻA SZTUM

28.OLEKSIAK CZESŁAW

29.MURAWSKI ANDRZEJ

30.PAŃSTWO DANUTA i KAZIMIERZ BARAŃSCY CZERNIN

31.KLUB GIER PLANSZOWYCH – ?PIONKOLANDIA? SZTUM

32.POWIŚLAŃSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

33.PSS SPOŁEM SZTUM

34.SZTUMSKIE CENTRUM KULTURY

35.SP2 SZTUM

36.POWIATOWA KOMENDA POLICJI WSZTUMIE

37.POWIATOWA KOMENDA STRAŻY POŻARNEJ W SZTUMIE

38.OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE MIASTA I GMINY SZTUM

39.STRAŻ MIEJSKA W SZTUMIE

40.SAR BURCZYK – ESTRADA SZTUM

41.ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH BARLEWICZKI

42.ZESPÓŁ SZKÓŁ PONAD LICEALNYCH W SZTUMIE

43.STOWARZYSZNIE DAR SERCA

44.GINAZJUM SZTUM

45.ZESPÓŁ SZKÓŁ CZERNIN

46.MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA I GMINY SZTUM

47.PATRONAT MEDIALNY-DZIENNIK BAŁTYCKI; MARATONYPOLSKIE.PL

48.KOLARSKI KLUB SPORTOWY LIDER SZTUM

49.LEKKOATLETYCZNY KLUB SPORTOWY ZANTYR SZTUM

Wszystko to odbyło się za sprawą społecznie działającego Komitetu Organizacyjnego XXV Jubileuszowego Sztumskiego Biegu Solidarności pod kierunkiem Leszka Tabora ? Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, licznych sponsorów, wolontariuszy Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Sztum i Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, licznych współorganizatorów, partnerów, sędziów a szczególności:

Marleny Nowosielskiej

Elżbiety Czerkies

Piotra Nowosielskiego

Andrzeja Belzyta

Zygmunta Słupeckiego

Bogdana Cebulę

Krzysztofa Burczyka

Sławomira Wiechowskiego

Jeszcze raz wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie i pomoc, a tym, którym przeszkadzało coś  w  biegu rodzinnym, czy nie dostosowanie się biegaczy do programu minutowego  odnośnie  startu honorowego i ostrego zapraszam do pomocy  w następnych biegach lub organizowania kolejnych biegów,  przynajmniej w takim wydaniu a może jeszcze lepszych!!!

Ryszard Mazerski