Zapraszam do aktywnego wypoczynku i ruchu dla zdrowia…

W Kwidzyńskim Biegu Papiernika bardzo cieszyła liczba uczestników, w tym mieszkańców Miasta i Gminy Sztum. Co raz więcej osób zakłada dres i przysłowie trampki, biega i chodzi z kijkami dla zdrowia. W Kwidzynie 42 mieszkańców naszej gminy ukończyło zmagania na dziesięciokilometrowej trasie, przy upalnej pogodzie. Byli to nie tylko mieszkańcy samego Sztumu, ale z Czernina, Gościszewa czy Sztumskiej Wsi.

Obserwując wszystkie biegi w ostatnim okresie z udziałem biegaczy Miasta i Gminy Sztum, to najwięcej w dotychczasowej historii wystartowało w ostatnim XXII Międzynarodowym Sztumskim Biegu Solidarności 3 Maja. Na starcie biegu stanęły  54 osoby, ukończyły 53 a  nie wszyscy jeszcze sztumianie stanęli na starcie tego biegu. To było prawdziwe święto biegania. Liczne rzesze kibiców na trasie biegu dopingowały zmagania zawodników, tych z czołówki i amatorów biegania. Bo najważniejszy jest ruch dla zdrowia.  Osobom, którym przeszkadzało bieganie po deptaku, niech obejrzą Bieg Dominika w Gdańsku, biegi w Szczecinku czy Kwidzynie, Stargardzie, Tczewie,  itd. Zobaczą relacje z biegów w Berlinie, Liverpoolu, Pradze, Nowym Jorku, Tokio itd. My organizatorzy wielu imprez w Sztumie mamy zaszczyt gościć licznych uczestników, z całego kraju i zagarnicy, których liczba stale wzrasta. Możemy poszczycić się coraz piękniejszym miastem, Bulwarem Zamkowym, Placem Wolności. Uczestnicy chętnie przyjeżdżają do Sztumu, ze względu na organizację i atmosferę panującą podczas zawodów. Oczywiście malkontentów nigdy nie brakowało. Przygotowywane są liczne i atrakcyjne nagrody od hojnych sponsorów i samorządów. Nagrody wręczają fundatorzy- wszyscy mają prawo ufundować nagrody oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu z udziałem zaproszonych gości miast partnerskich. To jest bez wątpienia „wielkie święto” z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz sportowego biegania w Sztumie z mistrzem Europy włącznie. 

 Chętni do ufundowania nagród na kolejne imprezy mogą już zgłaszać swój akces, a nie utyskiwać po biegu na portalach.

Mam nadzieje, że liczba amatorów ruchu na świeżym będzie rosła i na sztumskim deptaku miejsce będzie dla wszystkich. Prężnie rozwija sie nowa formy aktywności ruchowej, jąką są marsze z kijkami Nordic Walking. Jest  dużo proppozycji wspólnych marszów, rajdów a dla lubiących rywalizacje sportową-zawodów Nordic Walking.

Zachęcam do biegania i marszów Nordic Walking i włączenia się w organizacje kolejnych imprez. Już wkrótce duża impreza rekreacyjna, z trasą na deptaku. 8 września Puchar Pomorza w Nordic Walking wokół Jeziora Zajezierskiego ze startem i metą na plaży miejskiej z udziałem około 300 maszerów z całej Polski.                                                                                                                                                  Pozdrawiam  i do zobaczenia na trasie biegów czy marszów!!                                                                                                                                  Ryszard Mazerski