Zdzisław Tryba 31 raz pobiegnie 3 maja. !!! Trochę z historii Sztumskiego Biegu Solidarności 3 Maja!!! cz.I./do 2005 r./

Rozpoczęła się majówka, jak , że inna od pozostałych. Zbliża się Święto 3 Maja, Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Konstytucji na którą się tak wszyscy teraz powołują. !!! Niestety tradycyjny XXX Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja, jak wszystkim wiadomo nie odbędzie,się z wiadomych względów. Dla przypomnienia postaramy się zamieścić trochę informacji z historii biegu, zdjęć i wyników z tej imprezy, przy organizacji której byłem 27 razy. a trzynaście razy ??? bezpośrednim organizatorem. Ale jest człowiek, który uczestniczył we wszystkich biegach, a nawet więcej. ZDZISŁAW TRYBA – mieszkaniec Sztumu, członek LKS Zantyr Sztum startował we wszystkich edycjach tej imprezy, czyli 29 razy a nawet więcej. Przyszedł do Parku Miejskiego w Sztumie w 2006 roku, kiedy nie było komu zorganizować imprezy i pobiegł na trasę. W tym roku również po raz 31 pobiegnie o 11.00 z parku 10 km tradycyjna trasą woków jeziora. Jest w świetnej formie…

Zdzisław Tryba….

O odwołaniu imprezy informowaliśmy na stronie Zantyr, na fanpagu Zantyr i Biegu Solidarności, odwołaliśmy imprezę przy zapisach na www.elektronicznezapisy.pl i zwróciliśmy wszystkim wpisowe. Odwołaliśmy na portalu Maratonypolskie i Tygodniku Powiśle. Myślę, że ta informacja ze smutkiem, ale do wszystkich dotarła dawno …!!!

Zachowany oryginalny pierwszy regulamin biegu 3 Maja…..

Trochę z kart historii, a zebrało się całkiem sporo….

Sztumskie Biegi Solidarności 3 z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja powstały z inicjatywy działaczy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Sztumie /siedzibę miało w piwnicach budynku kina/- Jerzego Czai i Zbigniewa Jażdżewskiego. /Nigdy biegi nie zmieniły nazwy i daty, zmieniali się tylko organizatorzy i miejsce./Z propozycją zorganizowania imprezy biegowej dla społeczeństwa sztumskiego z okazji Święta 3 Maja zwrócili się do działaczy sztumskiej Solidarności, m.in. przewodniczącego Lecha Wnukowskiego. W tym czasie w Sztumie nie było żadnych imprez biegowych, a przypomnieć trzeba , że w latach 70 i 80 były liczne i duże imprezy biegowe – uliczne i przełajowe o randze ogólnopolskiej.
I tak w 1990 roku zrodził się Sztumski Bieg Solidarności z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozgrywany w Parku Miejskim. Od 1990 roku nieprzerwanie do 2005 roku MKK NSZZ Solidarność w Sztumie przeprowadził szesnaście biegów. Do X jubileuszowego biegu komitetowi organizacyjnemu przewodniczył Edward Studziński. Od VI biegu w organizacji imprezy uczestniczy Włodzimierz Grekulak, który od 2000 roku, czyli od XI biegu przejmuje funkcję dyrektora biegu. W 2006 roku następuje przerwa w organizacji tej imprezy. A szkoda….W tym miejscu muszę jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że pierwszymi organizatorami było: TOWARZYSTWO KRZEWIENIA KULTURY FIZYCZNEJ „RODŁO” SZTUM O MKK NSZZ SOLIDARNOŚĆ SZTUM, następnie Dom Kultury w Sztumie i dalej kolejni..

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa sztumskiego. Przyjeżdżało wielu biegaczy z Polski – Katarzyna Dziwosz, Renata Antropik, Leszek Zblewski, Dariusz Klein, Jarosław Czubaszek i inni – medaliści Mistrzostw Polski, reprezentanci kraju. W biegach corocznie startowało w granicach 400 – 500 uczestników. Rekordowa liczba startujących jest trudna do ustalenia, ze względu na brak wszystkich danych. Według zachowanych materiałów najwięcej uczestników było w 2000 roku ? 530. Brak jest danych za 1998 i 2001 rok.
Imprezy przeprowadzane w takich okazałych rozmiarach były możliwe dzięki wsparciu idei Solidarności przez wielu sponsorów. Były lata, że lista darczyńców liczyła prawie sto pozycji. Kiedy znaczenie Solidarności ulega osłabieniu, spada hojność sponsor, mniej środków, spada ranga imprezy, liczba uczestników. W roku 2004 było 347, w 2005 ? 335.
Trzeba przypominać, że X Jubileuszowy Sztumski Bieg Solidarności wygrywa zawodnik gospodarzy Bartosz Mazerski. Sukces powtarza w 2001 roku /po emocjonującym finiszu na ostatnich metrach z bardzo utytułowanym Dariuszem Kleinem z Oleśniczanki. Wygrywa ponownie w 2002 , 2003 i 2004 roku.
W wszystkich biegach, w których startował do 2006 roku stawał zawsze na podium. Rekordzistką w śród pań jest Katarzyna Dziwosz z Malborka /wychowanka Ryszarda Mazerskiego/, która od 1997 wygrywała nieprzerwanie.
Rok 2006, to rok przerwy w organizacji Sztumskiego Biegu Solidarności.
W na przełomie lat 2006/2007 MKK NSZZ Solidarność /Włodzimierz Grekulak/ zwraca się do mnie z prośbą o przejęcie organizacji XVII Sztumskiego Biegu Solidarności przez Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR Sztum. Trwają liczne konsultacje wśród działaczy klubu, z władzami samorządowi Sztumu i Powiatu Sztumskiego. Zapada decyzja o przejęciu biegu i podpisaniu umowy o przejęciu i organizacji imprezy. Więcej wkrótce, czyli od 2007 roku do 2019 roku. ???

Dyplom z biegu 3 Maja 1990 roku

Najlepsi w Biegu Głównym Sztumskiego Biegu Solidarności w 1998-2005

Mężczyźni + Kobiety
2005
1 -Leszek Zblewski /Remus Kościerzyna/ 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2 -Jarosław Czubaszek /Grudziądz/ 2- Beata Górzyńska /Iława/
3 – Bartosz Mazerski /Zantyr Sztum/ 3- Elżbieta Tuwalska /Grabowiec/
2004
1- Bartosz Mazerski / Sztum/; 1 -Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2 -Cezary Zieliński /Rodło Kwidzyn/; 2 -Katarzyna Misarko /Lider M-k/
3 -Mariusz Laut /Rodło Kwidzyn/; 3 -Agata Manteufel /Victoria/
2003
1- Bartosz Mazerski /Sztum/; 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2- Dariusz Klein /Oleśniczanka/;  2- Danuta Kopczyńska /Rodło K-n/
3 -Piotr Śliwiak /Braniewo/; 3 -Barbara Krawczyk /Ostróda/
2002
1- Bartosz Mazerski /Sztum/; 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2- Dariusz Klein /Oleśniczanka/; 2- Barbara Krawczyk /Ostróda/
3-  Piotr Śliwiak /Braniewo/; 3 -Elżbieta Raburska /Technik M-k/
2001
1- Bartosz Mazerski /Sztum/; 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2- Dariusz Klein /Olesniczanka/; 2- Renata Antropik /Warszawianka/
3- Roman Hudzik /Pelplin/; 3- Danuta Kopczyńska /Kwidzyn/
2000
1 -Roman Hudzik /Pelplin/; 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/
2 -Bartosz Mazerski /Sztum/; 2- Renata Antropik/Warszawianka/
3 -Piotr Śliwiak /Braniewo/ 3 -Justyna Gruca /Kwidzyn/
1999
1 -Bartosz Mazerski /Sztum/; 1- Katarzyna Dziwosz /Malbork/

1998

1 -Roman Hudzik /Pelplin/; 1- Katarzyna Dziwosz /Mazerski
2- Bartosz Mazerski /Sztum/; 2 -Magda Andzelak /Malbork/
3 -Szajkowski Arkadiusz /Elbląg/; 3 -Urbanowska Magda /Sztum/

Więcej wkrótce!!!!

Ryszard Mazerski – od 1991 roku przy biegu, głównie z mikrofonem ale nie tylko. Starałem się zawsze bieg wzbogać sportowo i organizacyjnie a nie tylko ideologicznie. /takie było główne założenie pierwszych organizatorów. Od 2007 , jako Zantyr Sztum z wieloma wspaniałymi i oddanymi ludźmi , samorządem, instytucjami i darczyńcami – organizator imprezy. Wszystkim Dziękuje Wszystkim …za wspaniałe chwile…!!!

Co łączy tych dwóch Panów ?????????
W środku Lech Wnukowski…..
Marcin Kamiński podczas dekoracji/pierwszy/…
Włodek Grekulak z córką……