Z kart historii Sztumskiego Biegu 3 Maja 2017 -2019 część III i ostatnia!!!!

Do zobaczenia w dniu dzisiejszym podczas biegu i marszu/jeszcze bardziej indywidualnie / dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i dla zdrowia!!!!

Dziś świętujemy  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i i prezentujemy najnowszą historie trzech ostatnich biegów, niezwykle ciekawych, pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Sztum Leszka Tabora. To pierwszy Maraton Powiśla w 2017 roku/marzenie się spełniło/, to atest trasy biegu na 10 km, to świętowanie 100 – lecia Niepodległości naszego kraju, to pierwsze zwycięstwo naszego gościa z miasta partnerskiego Val de Reuil – Mokhtara Benhari, rywalizacja w marszu Nordic Walking itd…

to był projekt…

2017 – I Festiwal Biegowy

I Maraton Powiśla

Mężczyźni:

 1. Mazerski Bartosz – Zantyr Sztum – 2.32.52
 2. Garbowski Krzysztof – Zantyr Sztum – 2.38,24
 3. Serocki Adam – Elbląg – 2.50,38

Kobiety:

 1. Tuwalska Małgorzata – Zantyr Sztum – 3.23,12
 2. Nienadowska Beata – Elbląg – 3.51,28
 3. Znarowska Bożena – Elbląg – 3.51,34

9,2  km

Mężczyźni:

 1. Rogiewicz Andrzej – Postolin – 28,13
 2. Kleybor Dawid – Świecie – 28.11
 3. Behnari El Mokhtar – Val de Reuil – 29.09

Kobiety:

 1. Szymańska Sara – Zantyr Sztum – 36.03
 2. Pawłowska Dorota – Zamek Kurzętnik – 36.18
 3. Tuwalska Małgorzata – Zantyr Sztum – 36.34

2018 – II Festiwal Biegowy

10 km /atest PZLA/

Mężczyźni

 1. Rogiewicz Andrzej – Postolin – 32.50
 2. Mazerski Bartosz – Zantyr Sztum – 34.19
 3. Behnari El Mokhtar – Val de Reuil – 34.20

Kobiety:

 1. Misiak Alicja – Susz – 39.41
 2. Tuwalska Małgorzata – Zantyr Sztum – 40.44
 3. Tuwalska Elżbieta – Zantyr Sztum – 42.49

5 km/ dystans wymierzony b. dokładnie przy ateście 10 km przez PZLA

Mężczyźni

 1. Pawłowski Krzysztof – Tczew – 17.11 
 2. Ołowski Kamil – Dzierzgoń – 18.15
 3. Giembicki Jan – Zantyr Sztum – 18.22

Kobiety:

 1. Niemyjska Beata – Zantyr sztum – 20.53
 2. Ruchlewicz Urszula – Sztum – 21.16
 3. Dydymska Beata – Rumia – 25.32

2019      – ostatni XXIX bieg 3 Maja

Mężczyźni 10 km /atest PZLA/

 1. Behnari El Mokhtar – Val de Reuil – 33.03
 2. Mazerski Bartosz – Zantyr Sztum – 33.36
 3. Garbowski Krzysztof – Zantyr Sztum  – 33.41

Kobiety 10 km /atest/       

 1. Jakimczuk Aleksandra – Braniewo – 39.18
 2. Ruchlewicz Natalia – Sztum – 40.55
 3. Niemyjska Beata – Zantyr Sztum – 41.04

2020         

Tryba Zdzisław – 31 raz  

XXVII Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności  ze startem i metą na plaży miejskiej, to I Festiwal Biegowy z I Maratonem Powiśla, to tradycyjny już XXVI bieg na dystansie 9,2 km, to Mistrzostwa Pracowników SW, to marsz NW, to biegi dla dzieci i młodzieży z udziałem ponad 900 uczestników z całego kraju oraz delegacji miasta partnerskiego z Val de Reui z Francji, gości z Litwy i tysięcy widzów na całej trasie.

            W XXVII Międzynarodowym Sztumskim Biegu Solidarności 3 Maja pod patronatem Leszka Tabora – Burmistrza Miasta i Gminy Sztum na dystansie 9,2 km triumfowali Andrzej Rogiewicz, trzeci był gość z Francji Mokhtar Behnari a wśród kobiet i Sara Szymańska. Jest to pierwsze zwycięstwo  sztumskiej biegaczki w tej imprezie od 1997 roku z bardzo dobrym wynikiem, po bardzo ciekawej rywalizacji, z faworytką  Dorotą Pawłowską z Kurzętnika i i trzecią Małgorzatą Tuwalską/Zantyr/.            

                  W I Maratonie Dolnego Powiśla pod Patronatem Wojciecha Cymerysa – Starosty Sztumskiego zwyciężył Bartosz Mazerski w rywalizacji z drugim zawodnikiem gospodarzy Krzysztofem Garbowskim. Bartosz od samego początku objął prowadzenie i z każdym okrążeniem powiększał przewagą, kończąc maraton z dobrym wynikiem 3.32 minut. Trzeci był Adam Serocki z Elbląga. O bardzo wysokie czwarte miejsce rywalizował Bogdan Cebula. Na własnych śmieciach”, przy własnej publiczności poniosła naszego doskonałego weterana młodzieńcza fantazja. Nie wytrzymał dwóch ostatnich okrążeń i uplasował się ostatecznie na miejscu dziewiątym, trzeci w swojej kategorii wiekowej. Na miejscu czwartym uplasował się natomiast Jarosław Folta, były podopieczny, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w latach osiemdziesiątych. W kategorii kobiet zwyciężyła zawodniczka LKS ZANTYR Sztum Elżbieta Tuwalska z czasem 3.23. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się zawodniczki z Elbląga Beta Nienadowska a na trzecim była, kolejna podopieczna Bożena Zielińska – Znarowska. podkreślić należy doskonałą postawę naszych sztumskich biegaczy – maratończyków. Mirosława Anaczkowskiego/biegał niedawno Maraton Gdańsk/ a mimo to był najlepszy w swojej kategorii wiekowej z czasem bliski rekordowi życiowemu 3.40. Na trzecim stopniu podium stawali niezwykle szczęśliwi Paweł Oliwiński i Sławomir Najda.

W III Mistrzostwach Polski Pracowników Służby Więziennej zwyciężył Krzysztof Garbowski z Zakładu Karnego w Sztumie. W prowadzonej kategorii ‚twardzieli’ – biegali maraton i bieg solidarności/suma czasów decydowała o miejscu/, najlepszym okazał się ponownie Krzysztof Garbowski, trzeci był sztumianin Tomasz Chabowski. Ogromne brawa i gratulacje. Pisałem sukcesach sztumskich zawodników, których było sporo. Ale moim cichym bohaterem był Krzysztof Garbowski – sześć razy stawał na podium. Drugi w maratonie open i kategorii sztumskich biegaczy, pierwszy w mistrzostwach SW i kat. wiekowej, drugi w kategorii wiekowej biegu Solidarności, najlepszy twardziel.

Dodajmy, że biegach dzieci i młodzieży wygrywali i byli na podium nasi: Igor Tyburski – pierwszy wśród chłopców klas V-VI, Kichner Kamil/III/, Lisowska Karolina/II/,  Majewska Oliwia/III/, Sudak Klaudiusz/II/, Olszynka Michał/III/, Kruszyńska Paulina/II/, Korda Oliwia/III/, Śmigowska Nadia/II/, Sałek Julia/III/. Kwiatkowski Nikodem.  Maszerowało również rekreacyjne 60 osób z kijkami Nordic Walking wokół Jeziora Sztumskiego.

W niezwykle udanej imprezie pod każdym względem udział wzięło ponad 900 uczestników, 70 w maratonie, prawie trzystu w biegu Solidarności, ponad 500 dzieci i młodzieży/ w tym ponad 200 przedszkolaków/, 60 uczestników marszu Nordic Walking, 40 pracowników SW, ekipa 8-osobowa z Val de Reuil w biegu i marszu, 3 Litwinów w maratonie, liczni mieszkańcy Miasta i Gminy Sztum oraz Powiatu Sztumskiego, tysiące kibiców. To najkrócej i I Festiwalu Biegowym, który przeszedł do historii a najważniejsze dopisała pogoda, dopisali goście, sponsorzy.

2018 – XXVIII Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności na 100 – lecie Niepodległości, to II Festiwal Biegowy z atestowana trasą na dystansie 10 km i biegiem na 5 km, to Mistrzostwa Polski w Biegu na 10 km SW, to marsz NW oraz biegi dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży.!!!    

 W  imprezie udział wzięło prawie 900 uczestników, w tym bardzo liczni mieszkańcy Miasta i Gminy Sztum.. W biegu głównym na 10 km na czołowych dwóch miejscach Andrzej Rogiewicz i Bartosz Mazerski a trzeci były mistrz Europy Mohtar Behnari. W kategorii kobiet zwyciężyła Alicja Misiak /Susz/ a na drugim i trzecim zawodniczki LKS Zantyr Małgorzata i Elżbieta Tuwalskie. W biegu na 5 km trzeci  Sztumianin Janek Giembcki. W kobietach pierwsza Beata Niemyjska/Zantyr/ a druga mieszkanka Sztumu Natalia Ruchlewicz. Mistrzem Polski Służb Więziennych został Sztumian Krzysztof Garbowski. O wynikach naszych młodych biegaczy pisaliśmy.  Ponadto:

 • biegacze  miast partnerskich  Val de Reuil i Riterhude na starcie
 • dopingujące grup dzieci i młodzieży na trasie biegów
 • masaże na mecie biegów
 • sztumski posiłek dla wszystkich
 • pyszne gofry, pierogi, czernina itd
 • na miejscu zjeżdżalnia  dla dzieci itd.
 • liczni kibice na trasie
 • ominęła nas zapowiada burza i zagrożenie II stopnia
 • fantastyczna atmosfera
 • ciekawa i atestowana trasa wokół sztumskiego jeziora
 • liczne nagrody regulaminowe i atrakcyjne nagrody do losowania
 • ciekawe medale
 • muzyka ze sceny, oprawa imprezy
 •  liczni sponsorzy i goście

Tak najkrócej można scharakteryzować to co działo się w Sztumie 3 Maja organizowane pod Patronatem i przewodnictwem Komitetu Organizacyjnego Leszka Tabora Burmistrza Miasta i Gminy Sztum. Głównym organizatorem był Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR Sztum przy ogromnym wsparciu Sztumskiego Centrum Kultury, SAR Burczyk Estrada, ZK Sztum oraz pozostałych współorganizatorów, darczyńców i sponsorów

2019 – XXI Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Sztum

Niezwykle udana impreza 3 Maja w Sztumie z udziałem ponad 800 uczestników  i pierwsze zwycięstwo mistrza Europy EL Mokhtara Benhari z miasta partnerskiego Val de Reuil we Francji w Sztumie podczas XXIX Międzynarodowego Sztumskiego Biegu Solidarności 3 Maja pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Sztum. W skrócie:

 • pierwsze zwycięstwo  mistrza Europy w Biegach Przełajowych w Sztumie EL Mokhtara Benhari
 • fantastyczny popis swoich umiejętności  mistrzyni świata w biegu maratońskim Wandy Panfil w biegu, prowadzeniu rozgrzewki oraz nagradzaniu zawodników
 • bardzo liczne atrakcje podczas trwania imprezy: Fotobudka Pani Omieczyńskiej ze Sztumu, , maskotka Sztumska Żaba ze słodyczami, masaże słuchaczy ZSP w Sztumie/Medyk/, grupy dopingujące na trasie, pyszne gofry Kawiarni LIDO, pierogi i ciasto KGW z Czernina, atrakcje dla dzieci, stoiska …
 • piękne biegi, zwycięstwa i miejsca na podium zawodników gospodarzy, przykład idzie z góry- II i III m Bartosza Mazerskiego i Krzysztofa Garbowskiego, który obronił mistrzostwo Polski SW na 10 km, piękne zwycięstwa Agatki Machnikowskiej i Antoni Rygielskiej w biegach dzieci. Zwycięstwo Andrzeja Stępnia w marszu Nordic Walking i drugie miejsce w śród kobiet Moniki Malinowskiej
 • liczne dopingujących rzesze kibiców i popisujący się  na hulajnogach…
 • liczne zdjęcia Ryszarda Krzyżykowskiego, Dominika Wiechowskiego wkrótce „Wasyla” Grabowskiego
 • a jakie super koszulki!!!  itd A to wszystko dzięki wsparciu wspaniałych darczyńców!!!!
 • to wszystko dla uczczenia rocznic z udziałem przedstawicieli miast partnerskich Ritterhude i Val de Ruil w biegu z udziałem Mera Val de Reuil oraz Burmistrza Sztumu i w marszu Nordic Walking: –
 • 15 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
 • 20 rocznica nawiązania współpracy z miastem partnerskim Val de Reuil we Francji
 • 25 rocznica nawiązania współpracy z miastem partnerskim Ritterhude w Niemczech
 • 29 Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja
 • 101 rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj
 • 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Do zobaczenia w dniu dzisiejszym podczas biegu i marszu dla uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i dla zdrowia!!!!