Z kart historii sportu sztumskiego…!

Od czasu do czasu staramy się podawać dla osób interesujących się sportem trochę informacji z kart historii sportu sztumskiego na podstawie posiadanych dokumentów czy zdjęć. Tym razem trochę faktów w związku ze zbliżającym się XXXIII Kajakowym Memoriałem Jana Raabe w Sztumie! Jan Raabe/świetny trener kajakarstwa, wychowawca wielu wybitnych zawodników, o czym wiedzą interesujący się tą dyscypliną sportu, ale tym razem o Jego sztumskim epizodzie/ sprowadzony został do Sztumu po zakończeniu dwuletniego kontraktu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Bydgoszczy. Zatrudniony został w Międzyzakładowym Ludowym Klubie Sportowy Victoria Sztum w 1984 roku. Mieszkał na stałe w Elblągu. To ten właśnie człowiek nadał ton i kierunek rozwoju kajakarstwa w Sztumie, dzięki swojej fachowości i  smykałce organizacyjnej. Sekcja kajakowa w Sztumie w formie zorganizowanej w sztumskich klubach istniała od roku 1973, od założenia Powiatowego Ludowego Klubu Sportowego z małżeństwem Rychlików. Potem była w LKS Znicz Sztum, LKS Powiśle Czernin a od 29 stycznia 1980 w MLKS Victoria Sztum/gdzie szkoleniowcami byli m.in. Witold Czyczyn i Wiesław Wykrętowicz./ Jan Raabe od początku zabrał się ostro do pracy, zorganizował bardzo liczna grupę naborową, zaangażował do współpracy Krzysztofa Wojewodę i Krzysztofa Burczyka, itd. I tak się zaczęło…więcej informacji wkrótce. Jan Raabe zmarł nagle 13 marca 1986 roku. Już w tym samy roku prezes MLKS Victoria Sztum Krzysztof Burczyk zorganizował dla uczczenia Jego pamięci pierwszy memoriał, w sumie zorganizował ich dziewiętnaście. Bardzo dobrze, że pamięć o Tym człowieku w formie memoriału jest kontynuowana i trwa do dziś!

Ryszard Mazerski

/który zabiegał od 1983 roku o sprowadzenie i zatrudnienie Jana Raabe w Sztumie. Nikt w to nie wierzył, ale to jest niepodważalny fakt, który zaowocował rozwojem kajakarstwa w Sztumie!/

To Jan Raabe dał podwaliny sztumskiemu kajakarstwu. To za Jego sprawą rozpoczęła się medalowa era  sztumskiego kajakarstwa.

Wcześniej w roku 1979 Zarząd Powiśla Czernin zaplanował likwidacje sekcji kajakarstwa, LA i p. koszykowej juniorek. Po wielu rozmowach z działaczami sportowymi i władzami Miasta i Gminy Sztum postanowiłem powołać nowy klub sportowy z powyższymi sekcjami. Byli przeciwnicy utworzenia sekcji kajakowej/brak było szkoleniowców itd./ Przekonałem założycieli klubu, że warto, że mamy warunki i dzięki temu ma sekcje kajakową. We wrześniu 1982 roku zatrudniłem w klubie Krzysztofa Burczyka i Jacka Pajdę i prowadziłem poszukiwania szkoleniowca do kajakarstwa podczas prowadzonej spikerki na zawodach w Malborku i Elblągu. Jednym słowem udało się!!!