„Czas bardzo szybko ucieka, ludzie odchodzą a fakty i wydarzenia szybko się zacierają”!

Historia sportu sztumskiego, licznych wydarzeń i ludzi, którzy to tworzyli i działali jest bardzo bogata i ciekawa. Jest sporo jeszcze materiałów i zdjęć zgromadzonych w różnych miejscach i u wielu osób! Nie ma żadnego archiwum, w którym były gromadzone takie materiały sportowe. Próbowałem wielokrotnie pisać krótsze czy dłuższe informacje i informować o minionych wydarzeniach czy sukcesach sportowych z LA. Chciałbym spróbować zebrać i zgromadzić w jednym miejscu te historycznie najciekawsze. Czy to się uda? Chciałbym prosić o pomoc i współpracę. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami da się coś zrobić i zostawić dla potomnych, w szczególności nie ukrywam z lekkiej atletyki. Jest  zebrany i wydany materiał o piłce nożnej. Każda informacja czy pamiątka w postaci medali, dyplomów, zdjęć, regulaminów czy komunikatów będzie bardzo cenna. Liczę na współpracę. Zdjęcia nie z tak odległej przeszłości, to lata siedemdziesiąte ub. wieku. Z jakich imprez pochodzą fotki, rok i kto jest na zdjęciu? Chciałbym rozpocząć od organizacji w Sztumie biegów ulicznych i przełajowych!

Według mojego rozeznania pierwszą imprezą biegową w Sztumie był Bieg Uliczny  organizowany od października 1973 roku ze startem i metą przed Urzędem Powiatowym. Inicjatorką biegów była św.p.. Leokadia Ćwirko i ZSMP. W 1973 rozegrany pierwszy taki bieg, jako biegi sztafetowe dla szkół, klubów i instytucji, który powtórzony został w 1974 roku wspólnie z Urzędem Powiatowym, Wydziałem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Od 1975 roku to już Ogólnopolskie Biegi Uliczne z okazji rewolucji do 1985. W sumie 13 edycji. Czy były to pierwsze biegi uliczne w Sztumie?  Czekam na Państwa informacje.           Kolejnymi biegami były Ogólnopolskie Leśne Biegi Przełajowe na Sztumskim Polu. W jednej z edycji ponad 1000 startujących 1976-1986. Kolejna impreza biegowa to trwający od 30 lat Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja z roczna przerwą w 2006 roku i od XX lat Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych.

Fotki z 1982 roku z Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego w Sztumie z czołowymi polskimi biegaczami, m.in. z Jurkiem Skarżyńskim i Janczakiem!

Ryszard Mazerski  608 038 472  ryszardm@poczta.onet.pl