18 lat zimowego biegania w Sztumie!!!

logo-zoltypop-2

Minęło 18 lat zimowego b. /często z nazwy/ biegania w Sztumie. W wkrótce rozpoczniemy, bo 19 listopada b.r. XVIII Zimowe Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych. Będzie to wyjątkowe wydarzenie:  „DLA AGNIESZKI – charytatywny bieg i marsz Nordic Walking.” Zaczęło się wszystko 23 października 1999 roku, kiedy podczas I biegu I Grand Prix Sztumu w Biegach Przełajowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sztum  na plaży miejskiej w Sztumie stanęło 25 biegaczy. Rekord uczestnictwa ustanowiony został 6 lutego 2016 roku, kiedy to na mecie na plaży miejskiej w Sztumie linie mety przekroczyło 265 biegaczy oraz dzieci i NW.

Wszystko zaczęło się od tego, że przez wiele lat, jako trener jeździłem z zawodnikami w okresie jesienno-zimowym na Grand Prix Sopotu w Biegach po Plaży. Zrodziła mi się w tedy myśl zorganizowania w Sztumie podobnej imprezy. Po co jeździć do Sopotu, tracić czas i pieniądze na dojazd, kiedy w Sztumie mamy doskonałe warunki i możliwości do zorganizowania własnej imprezy. I tak się zaczęło,  wspólnie z Krzysztofem Burczykiem – ówczesnym prezesem Victorii Sztum dla niewielkiej  garstki biegaczy rozpoczęliśmy zimowe bieganie w Sztumie. Przeciwności i przeciwników, jak zawsze nie brakowało, trzykrotnie zmieniało się miejsce startu i mety, na plaży, na zamku, przy gimnazjum, a obecnie, tak jak 17 lat temu, start i meta na plaży miejskiej w Sztumie, wokół Jeziora Sztumskiego, Tradycyjnie bieg odbywał się będzie po plaży, nową ścieżką pieszo-rowerową i Bulwarem Zamkowym z niewielkimi podbiegami na pętli około 4,5 km. To bardzo rozpoznawalna impreza na mapie biegowej kraju. Więcej informacji wkrótce.

Sztumskie Przełajowe Grand Prix jest autorskim pomysłem i mam nadzieję, że będzie dalej z powodzeniem realizowane dla wszystkich chętnych amatorów biegania i NW w celui spędzenia wolnego czasu aktywnie, na świeżym powietrzu, na pięknej przełajowej trasie wokół J.Zajezierskiego,

W tym roku wyjątkowo zaczynamy „DLA AGNIESZKI”. Więcej informacji wkrótce.

Ryszard Mazerski